• Szkoła Podstawowa w Wierzchowie rozpoczęła działalność 1 września 1945 roku. Naukę rozpoczęło 11 uczniów kierownikiem ówczesnej szkoły była Pani Wanda Preis. W 1946 roku szkołę przeniesiono do budynku w centrum wsi, a roku następnym jej siedzibą stał się budynek przy obecnej ulicy Długiej.
          W czerwcu 1958 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły w sąsiedztwie dotychczasowej siedziby. 25 sierpnia 1960 roku został oddany do użytku nowy budynek szkoły, w którym zajęcia odbywają się do dziś. W 1976 roku rozpoczęto rozbudowę placówki; powstał budynek socjalny i dobudowano sale lekcyjne.
          11 października 1983 r. nadano szkole imię 2 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, wręczono sztandar i otworzono izbę pamięci narodowej. W 1998 roku obiekty szkoły podzielono na szkołę podstawową i gimnazjum.
          Obecnie zajęcia odbywają się w dwóch obiektach. W pawilonie uczą się klasy I-III , w budynku głównym klasy IV-VI. Pomieszczenia socjalne, łazienki, szatnia użytkowane  są wspólnie z gimnazjum.
          Na przestrzeni minionych 60 lat szkoła zaznaczyła swoją obecność w życiu gminy i województwa. Prężnie działała drużyna harcerska, młodzież osiągnęła sukcesy w różnych konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych, zajmując miejsca na szczeblu wojewódzkim i centralnym.
          Sukcesy odnosiły także zespoły muzyczne prowadzone przez pana Stanisława Gadzinę i Eugeniusza Szłapaka. Szkoła współpracowała z zaprzyjaźnionymi szkołami w Strasburgu i Holzendorfie. Organem prowadzącym jest Urząd Gminy w Wierzchowie.