• PEŁNA MISKA DLA SCHRINISKA

          • W środę 08.12.2021 uczniowie klasy Ia odwiedzili Schronisko dla zwierząt w Szczecinku.Uczniowie zawieźli karmę, smakołyki i koce dla podopiecznych schroniska. Dziekujemy wszystkim uczniom i nauczycielom z małej szkoły, którzy dołączyli się do akcji PEŁNA MISKA DLA SCHRINISKA.

          • Centrum Edukacji i Rozwoju EUREKA

          • Uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Werzchowie pod okiem instruktorów Centrum Edukacji i Rozwoju EUREKA wykonywali bombki z płatków osikowych. Zajęcia były bardzo ciekawe i kolorowe.

          • Srebrny medal w Mistrzostwach Polski dla Kacpra Zwarycza

          • 28 listopada 2021 roku w Gdańsku odbyły się Mistrzostwa Polski Karate Kyokushin PFKK w kategorii kumite. Kacper Zwarycz – uczeń klasy 7b, stanął na podium i w swojej kategorii wiekowej zdobył II miejsce. Warto wspomnieć, że Kacper startował w Mistrzostwach reprezentując Klub Walki Washi ze Złocieńca.

            Gratulujemy serdecznie Kacprowi sukcesu!

          • POMORZE ZACHODNIE – WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNE

          • Nasza szkoła  przystąpiła do realizacji grantu w ramach projektu „Pomorze Zachodnie – Wsparcie Psychologiczno-Pedagogiczne” złożonego przez Gminę Wierzchowo.

            Przewidziane w projekcie działania mają charakter doraźnej odpowiedzi na sytuację dzieci i młodzieży związanych z izolacją, nauką zdalną spowodowaną pandemią COVID-19. Projekt ten ma na celu zapobieganie negatywnym skutkom COVID-19 w zakresie zdrowia psychicznego uczniów. Zaplanowane działania mają na celu wsparcie uczniów uczęszczających do zachodniopomorskich szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne z województwa zachodniopomorskiego.

            Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w ramach projektu w naszej szkole będzie prowadzona w ramach:

            • zajęć rozwijających umiejętności uczenia się,
            • warsztatów ogólnorozwojowych: matematycznych, językowych, polonistycznych, sportowych, informatycznych, historycznych,
            • zajęć rozwijających uzdolnienia przyrodnicze, sportowe, językowe, polonistyczne, matematyczno – informatyczne,
            • zajęć dydaktyczno – wyrównawczych z matematyki, języka polskiego, języka niemieckiego,
            • zajęć specjalistycznych: logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno – społeczne,
            • warsztatów z psychologiem
            • warsztatów związanych z wyborem kierunku kształcenia.
          • WYMIANA POCZTÓWKOWA

          • W tym roku szkolnym nasza świetlica przystąpiła do OGÓLNOPOLSKIEJ ŚWIETLICOWEJ WYMIANY POCZTÓWKOWEJ.

            Zasada tej akcji polega na wysyłaniu kartek pocztowych z pozdrowieniami do świetlic z różnych zakątków Polski, biorących udział w zabawie.

            Wymiana pocztówkowa to nie tylko wspaniała zabawa, ale to doskonały sposób na zainteresowanie dzieci geografią i kulturą innych regionów.

            Zainteresowanie akcją jest bardzo duże. Do naszej świetlicy dotarło już ponad 20 kartek z rożnych części Polski. Nie były to tylko same pocztówki, ale w przesyłkach znalazły się też zdjęcia, rysunki, legendy o danej miejscowości, opis zabytków i ciekawych miejsc, reklamujące w ten sposób swój rejon. My wysłaliśmy już ponad 50 samodzielnie wykonanych pocztówek z miłymi pozdrowieniami i informacjami promującymi naszą szkołę i miejscowość.

            Kiedy otrzymujemy kartki z innych szkół, wyszukujemy na mapie miejscowości, z których pozdrawiają nas inni uczniowie i omawiamy wybrane rejony naszego kraju.

            Nasze Świetliczaki podziwiają otrzymane kartki, bo zostały umieszczone na mapie Polski znajdującej się w centralnym miejscu w świetlicy.

            Uczniowie, dzięki takiej formie zabawy, poznają piękno naszej ojczyzny, osobliwości przyrody, rozwijają ciekawość świata, uczą się wielu ciekawostek o różnych regionach, miastach i miasteczkach, w których co niektórzy nie mieli okazji być oraz uczą się orientacji na mapie. Kultywują również zanikający w dobie komputerów i Internetu zwyczaj porozumiewania się w tradycyjny sposób.

                                                                                               Joanna Barszcz

          • Apel "Nie lękajcie się"

          • W październiku uczniowie z kl. 7 B na apelu pod hasłem "Nie lękajcie się" uczcili pamięć Świętego Jana Pawła II. Przypomnieli Jego życiorys, oddanie Matce Najświętszej, zaśpiewali pieśni i ulubioną pieśń Ojca Świętego "Barkę".

          • EDU – INSPIRACJE, czyli nowe spojrzenie na edukację

          • W dniach 25-26 września 2021 r. przedstawicielki grona pedagogicznego naszej szkoły wzięły udział w 9. edycji  Inspiracji – konferencji naukowej dotyczącej innowacyjnych metod w praktycznym podejściu do edukacji szkolnej oraz nowatorskich rozwiązań, pomysłów i metod pracy w szkole odbywającej się w Warszawie.

            Na niepowtarzalnym spotkaniu edukacyjnym, wśród p. 300 uczestników – dyrektorów, edukatorów, doradców metodycznych, pedagogów, innowatorów i eduzmieniaczy, p. Edyta Mikołajska, p. Daria Weremczuk i p. Ewa Pałeczka dyskutowały, słuchały i uczyły się, jak poprawić edukację.

            Spotkanie było też okazją do spotkania z niesamowitymi ludźmi – z p. Markiem Kamińskim, zdobywcą biegunów i mentorem Jaśka Meli, z SuperBelfrem czyli Dawidem Łasińskim wraz z Maciejem Danielukiem,  z ekipą Belfry Bazgrolą (na żywo obserwowaliśmy ich skecznotkową pracę), z Panem Pistacją czyli Krzysztofem Chojeckim (czyli, jak sam siebie nazywa – facetem od matmy) oraz z wieloma innymi postaciami znanymi z YouTuba, Fb lub innych platform.

            Niesamowita atmosfera wsparcia, pomysłów, życzliwości i żywej edukacji, edukacji nowoczesnej, sprzyjającej uczniom, ale nie wyręczającej ich, motywującej i kreatywnej, sprawiła, że nauczycielska ekipa belfrowska naszej szkoły zjawi się na kolejnych edycjach Edu – Inspiracji.

          • Szkolny ogródek- wspólne sadzenie cebulek kwiatowych

          • 12 października dzieci z naszej szkoły zamieniły się w małych ogrodników. Uczniowie klas 1-3 podczas zajęć na świetlicy posadzili wspólnie cebulki kwiatowe. Wszyscy doskonale wiedzieli, do czego służy łopatka oraz jak głęboko należy zakopać cebulki krokusów.

            Być może w ogródku przed „małą szkołą” powstaną jeszcze inne rabatki – zobaczymy, co uda nam się wymyślić przez zimę.

            Joanna Barszcz

          • GA-DE-RY-PO-LU-KI i inne zagadki…

          • Trzeci tydzień września w naszej szkole był TYGODNIEM SZCZĘŚCIA. Przygotowanymi działaniami włączyliśmy się w ogólnopolską akcję  wdzięczności i życzliwości, połączoną ze Sprzątaniem Świata oraz Dniem Języków Obcych.

            Poniedziałek był Dniem Wdzięczności. Uczniowie dzielili się miłym słowem, życzeniami oraz obdarowywali się wzajemnie „wdzięcznotkami”, wesołymi emotkami itp.

            Wtorek to Festiwal Smaków, Zapachów i Relaksu. Uczniowie spędzali kolejne przerwy słuchając kojącej muzyki, smakując różno smakowe czekoladki, pralinki i łakocie, otuleni delikatną wonią zapachu…

            Środa upłynęła pod hasłem Miłych Wiadomości. Kolejne lekcje były niespodzianką dla uczniów. Na pierwsze lekcje klasy dostały upominek od nauczyciela. Mogła być to słodka niespodzianka, podarowany sprawdzian, ciekawe zajęcia lub inny, drobny prezent. Kolejna „lekcja bez lekcji” to zajęcia integracyjne, luźne, wybrane przez samych uczniów. Jedni grali w planszówki, inni układali puzzle, grali w kahoota, państwa – miasta lub kalambury.

            Na kolejnej lekcji klasy projektowały i zdobiły pocztówki, które potem wysyłali do szkół partnerskich za granicą.

            Ostatniego dnia obchodziliśmy Dzień Języków połączony z akcją Sprzątania Świata. Klasy 1-3 rozwiązywały zagadki tematyczne, poznając zasady segregacji odpadów, tajemnice ekologii i ochrony środowiska podczas gry planszowej Ślimak. Starsze klasy rozwiązywały zadania podczas podchodów, obchodząc dziewięć punktów gminy Wierzchowo. Pytania w języku angielskim lub niemieckim pozwoliły im dowiedzieć się m.in. czym jest zasada 3R (Reduce, Reuse i Recycle), poznać sposoby oczyszczania ścieków i segregacji odpadów (np. jakiego papieru nie wrzucisz do niebieskiego pojemnika?). Przechodząc poszczególne stacje odszyfrowywali kody masońskie, GA-DE-RY-PO-LU-KI, Malinowe Buty itp. oraz odczytywali kody QR. Odpowiedzi pozwalały im wyznaczać trasę  i kolejne punkty.

            Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie wrócili do szkoły, kończąc należycie Tydzień Szczęścia- uśmiechy gościły na twarzach nie tylko Uczniów, ale też naszej Dyrekcji, Nauczycieli i całej obsługi.

            W tym miejscu pragniemy też serdecznie podziękować wszystkim instytucjom i osobom prywatnym z Wierzchowa, którzy pomogli nam i włączyli się w nasze podchody – bez WAS by nie wyszło tak dobrze!

            Przygotowały – Daria Weremczuk, Edyta Mikołajska, Ewa Pałeczka

          • Badanie wody 2021

          • W dniu 21.09.2021r. uczniowie naszej szkoły z klas IVa,  Va i VI uczestniczyli w badaniu czystości wody. Wspólnie z przedstawicielami firmy Agri Plus Sp. z o.o. udali się nad jezioro Dramienko, gdzie wyposażeni w odpowiednie zestawy, podjęli działania, by sprawdzić przejrzystość, odczyn pH, a także temperaturę wody. Pracowali sumiennie w sześciu zespołach, które po wykonaniu swoich zadań porównały uzyskane wyniki. Okazało się, że woda w naszym polodowcowym jeziorze ma odpowiednie pH- 0, jest przejrzysta, a jej temperatura w tym dniu miała 12° C.

                        Następnie cała grupa posprzątała teren Lasku Arkońskiego, a na zakończenie  przyszedł czas na skonsumowanie smacznych kiełbasek ufundowanych przez firmę Agri Plus. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali od firmy także  upominki, a szkoła wzbogaciła się o dwie nowe drukarki laserowe.

                        Wspólnie spędzony czas nie tylko upłynął miło i pożytecznie, uświadomił nam także, że woda ma ogromne znaczenie dla życia na ziemi, jest jednym z podstawowych elementów przyrody decydującym o istnieniu życia.

                        Dziękujemy firmie A gri Plus za umożliwienie naszym uczniom udziału w akcji badania czystości wody i liczymy na dalszą owocną współpracę.

            zdjęcia

            Opiekunki grupy:

            Edyta Mikołajska

            Krystyna Rybczyńska-Mróz

          • Pod listem znajdują się dokumenty do pobrania


          • List Ministra Zdrowia do dyrektorów szkół, pedagogów, rodziców w sprawie wykonywania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wśród nieletnich uczniów w wieku od 12 do 15 roku życia.

            Szanowni Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie!


            Piszę do Państwa by przedstawić pełną informację na temat prowadzonych w Polsce szczepień przeciw COVID-19. Szczególnie kieruję ten list do tych, którzy z różnych względów obawiają się szczepień i odbierają sprzeczne, czasem wykluczające się, doniesienia medialne, czy też opinie kierowane przez różne środowiska i organizacje. Bez wątpienia szczepienia są jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych działań profilaktycznych, stanowiący najsilniejszy oręż w zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych na świecie. Wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 dostępne w krajach Unii Europejskiej, a co za tym idzie również w Polsce przeszły procedurę dopuszczenia do obrotu decyzją Komisji Europejskiej po wcześniejszej naukowej ocenie Europejskiej Agencji Leków. Tym samym, co należy stanowczo podkreślić, stosowanie szczepionek nie jest żadnym eksperymentem medycznym. Wszystkie szczepionki to produkty lecznicze zarejestrowane z wskazaniami stosowania w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Bezpieczeństwo ich stosowania, skuteczność i jakość zostały pozytywnie ocenione przez Europejską Agencję Leków, w której zasiada również przedstawiciel Polski. Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak inne produkty lecznicze. Kierując się koniecznością pilnej walki ze światową pandemią i koniecznością ochrony zdrowia oraz życia ludzkiego procedury rejestracyjne szczepionek zostały skrócone, ale wszystkie badania wykonano w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa, podobnie jak to się dzieje w przypadku innych szczepionek. Nie pominięto żadnego wymaganego etapu badań ani kontroli. Wszystkie badania laboratoryjne, zarówno niekliniczne na zwierzętach, jak i kliniczne na ludziach zostały przeprowadzone zgodnie z najbardziej rygorystycznymi zasadami, standardami i kryteriami etycznymi. Wydanie pozwolenia dopuszczającego szczepionkę do obrotu oznacza zatem, że jakość, bezpieczeństwo i skuteczność takiego produktu leczniczego została udowodniona na podstawie odpowiednich badań klinicznych, przedklinicznych i chemicznofarmaceutycznych. Wszystkie informacje związane ze stosowaniem szczepionek przeciw COVID-19, w tym przeciwskazania oraz działania niepożądane określają Charakterystyki Produktu Leczniczego (CHPL) dla poszczególnych szczepionek, które są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Dotychczas dopuszczone do szczepienia przeciw COVID-19, w grupie wiekowej od 12 roku życia zostały dwa produkty:
            - Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech
            - Spikevax firmy Moderna Biotech Spain, S.L.
            Dopuszczenie do stosowania pierwszej ze szczepionek, tj. Comirnaty w grupie wiekowej 12-15 lat nastąpiło w oparciu o dane zebrane do 13 marca 2021 r., na próbie 2 260 nastolatków (1 131 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 1 129 w grupie placebo) Spośród tych uczestników 1 308 nastolatków (660 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 648 w grupie placebo) objęto kontrolą przez co najmniej 2 miesiące po
            drugiej dawce produktu leczniczego Comirnaty.
            Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi u młodzieży w wieku od 12 do 15 lat były: ból w miejscu wstrzyknięcia (>90%), zmęczenie i ból głowy (>70%), ból mięśni i dreszcze (>40%), ból stawów i gorączka (>20%). Jak więc widać były to dość lekkie działania niepożądane.
            Z kolei skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Spikevax w grupie młodzieży potwierdzono w badaniu klinicznym z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. W badaniu brało udział 2773 uczestników od ukończenia 12 roku życia do ukończenia 16 roku życia i 959 uczestników od 17 roku życia do ukończenia 18roku życia. Wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że skuteczność produktu Spikevax u dzieci w wieku od 12
            do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych.
            Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych u osób w wieku 18 lat i starszych. Obejmują one ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączkę. Większość tych działań niepożądanych miała nasilenie od łagodnego do umiarkowanego i zwykle przemijała w ciągu kilku dni od otrzymania szczepionki.
            Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, są cały czas ściśle monitorowane. W celu poszukiwania odpowiedzi, informacji lub potwierdzenia posiadanej wiedzy, zapraszam na portal prowadzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny: link

            oraz Europejski Portal Informacji o Szczepieniach, który powstał z inicjatywy Unii Europejskiej (wersja w języku polskim pod adresem:  link 

            Z poważaniem
            z upoważnienia Ministra Zdrowia
            Anna Goławska
            Podsekretarz Stanu
            /dokument podpisany elektronicznie/

            dokumenty do pobrania:

            kwestionariusz wstepnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepelnoletniej (pdf)

            deklaracja na szczepienia (Word)

            deklaracja na szczepienia (pdf)