• Sensoplastyka® kontra trzecioklasiści

          • Klasa 3 co tydzień zmaga się z Sensoplastyką®. Nie zawsze zadania są proste, przeważnie to „brudna robota”, ale uśmiech i zadowolenie uczniów jest warte każdych zmagań. Za nami ciecz nienewtonowska, domowa plastelina, piasek kinetyczny i wiele wiele innych. W minionym tygodniu w ruch ruszyły pianki do golenia, a posłużyły one do piankoliny o różnych zapachach. Uczniowie jaki
            i prowadząca nie mogą doczekać się kolejnych zajęć.

            Daria Weremczuk

            zdjęcia

          • Jasełka 2019

          • Dnia 20.12.2019 r. uczniowie z naszej szkoły przedstawili jasełka pt. ,,Bóg się rodzi” dla uczniów i rodziców  w Szkole Podstawowej i w Lasku Arkońskim dla samotnych, przygotowane przez p. Marzenę Czepkowską i p. Ewę Zwierzyńską. Wraz z naszymi małymi uczniami podążaliśmy za pastuszkami w poszukiwaniu Nowonarodzonego Jezuska.

                   Nikt tak jak najmłodsi nie potrafi szczerze przekazać świątecznej radości.

            Barwne stroje dopełniły realności widowiska a kolędy śpiewane przez dzieci wprowadziły w świąteczny nastrój.

            zdjęcia

          • „ Z miłości do Ciebie…”

          • 19 grudnia 2019 r., jak każdego roku w wielu szkołach, nasi uczniowie pod opieką Szkolnego Klubu Wolontariusza zaprezentowali  przedstawienie Bożonarodzeniowe czyli popularne Jasełka. Jednak tym razem  za pomocą gry światła i cienia uzyskaliśmy niesamowity efekt. Przedstawienie jasełkowe opowiadające historię początków świata i biblijnego raju aż do momentu narodzenia Jezusa utrzymane było w konwencji Teatru Cieni.  Uczniowie klasy piątej „b” oraz klas ósmych pod opieką p. Anny Mroczek oraz Magdaleny Łuc ze Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz p. Ewy Pałeczki wspólnie zaaranżowali niezwykłe widowisko. W mrokach wieczoru oświetlonego jedynie ciepłym światłem latarenek, prowadzeni spokojnym głosem naszego młodego narratora Artura,  grą cieni wprowadzili widzów  w opowieść pełną emocji i wzruszeń.  Spektakl podsumowały śpiewem niezwykłe anioły.

            Na zakończenie  jasełkowego widowiska p. dyrektor Joanna Skraba – Śliwka wraz z p. wicedyrektor Katarzyną Roman przekazały Światełko Betlejemskie, które dotarło do nas z Betlejemskiej Groty dzięki harcerzom ze złocienieckiej drużyny. Niezwykłe światełko nasi goście, którzy zaszczycili nas  obecnością, mogli zabrać do swoich domów i miejsc pracy.

            Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami tego wieczoru – przedstawicielom Gminy Wierzchowo,  księżom z parafii w Wierzchowie, przyjaciołom szkoły, rodzicom i uczniom. Po części oficjalnej Rada Rodziców sprzedawała domowe świąteczne wypieki.

            zdjęcia

          • W doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie o głębię ostrości...

          • Trzecie spotkanie pasjonatów fotografii w sobotę 7 grudnia zaowocowało wyborem kilkunastu najlepszych zdjęć, które w fotograficznym wydruku ozdobią szkolne korytarze.  W trakcie zajęć z p. Wiesławem Burkiewiczem mieliśmy możliwość poszerzyć swoje umiejętności z zakresu retuszu i edycji fotografii.  Dokonaliśmy selekcji naszych zdjęć pochodzących z ostatniej sesji w plenerze, zwracając uwagę na błędy popełnione podczas pracy, poznaliśmy możliwości kalibracji kolorystycznej, możliwości filtrów oraz innych narzędzi przydatnych podczas obróbki zdjęć w warsztacie każdego fotografa. Obejrzyjcie najlepsze zdjęcia naszych młodocianych mistrzów obiektywu.

            Dyr J. Skraba - Śliwka

            E. Pałeczka

            zdjęcia

          • „Poczuj chemię do chemii”

          • „Poczuj chemię do chemii” to innowacja programowo - metodyczna wprowadzająca zmiany w postaci nowych metod i technik w pracy z uczniami podczas zajęć dodatkowych koła chemicznego. Program innowacji skierowany jest do uczniów klas siódmych i ósmych, szczególnie zainteresowanych chemią. Autorem i realizatorem innowacji jest Mariusz Moga.

            Wiemy, że najlepiej uczymy się, wykonując samodzielnie pewne czynności. Dlatego też zamierzeniem innowacji jest właśnie „doświadczanie” przez uczniów, które ma na celu zainspirowanie młodych chemików do kreatywnego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów, wnioskowania oraz formułowania hipotez.

            Na zajęciach, które odbywają się raz w tygodniu uczniowie poznali „Nasze szkolne laboratorium” tj. podstawowy sprzęt i szkło laboratoryjne, przepisy bhp w pracowni chemicznej. Samodzielnie wykonali podstawowe czynności laboratoryjne m. in. sączenie, dekantację, rozdzielanie w rozdzielaczu, pipetowanie, miareczkowanie, spalanie i ogrzewanie substancji. Młodzi chemicy na bieżąco poznają „Kolorowy świat chemii”. Przeprowadzają samodzielnie reakcje syntezy, analizy i wymiany różnych związków chemicznych, badają ich właściwości fizyczne i chemiczne oraz przeprowadzają reakcje charakterystyczne dla tych związków. Sporządzali roztwory o różnym stężeniu procentowym. Wykorzystując różne źródła informacji planują i projektują doświadczenia chemiczne oraz rozwiązują zadania typowe i o podwyższonym stopniu trudności.

            Młodzi chemicy są w trakcie przygotowywania dla rówieśników i rodziców „Nie - zwykłej lekcji chemii”, na której zaprezentują różnorodne przemiany chemiczne ilustrując je atrakcyjnymi doświadczeniami chemicznymi.

            Mariusz Moga

            zdjęcia

          • ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE

          • Na świetlicy nie tylko bawimy się, odrabiamy lekcje, ale też rozwijamy się kreatywnie. Aktualnie trwają świetlicowe przygotowania do świąt. Pomysłów mamy bez liku.

            zdjęcia

          • Nagroda w konkursie mikołajkowym

          • 13 grudnia 2019 roku pięcioro uczniów naszej szkoły odebrało nagrodę główną w konkursie mikołajkowym zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski. Był to wyjazd do kina i na pizzę. „Kraina lodu 2” spełniła oczekiwania uczniów, pizza była świetna,  a dodatkowym bonusem był Złocieniecki Jarmark Bożonarodzeniowy ze świątecznymi straganami i kolędami na złocienieckim deptaku. Dziękujemy pani dyrektor Joannie Skrabie – Śliwce za sfinansowanie  transportu dla uczniów i opiekunów. Dobro wraca ze zdwojoną siłą! W naszej szkole przedświąteczny czas stał się magiczny.

            Katarzyna Samulewska

            zdjęcia

          • Niespodzianka w bibliotece szkolnej

          • Jeszcze niedawno kiedy uczniowie pytali o to, kiedy będą nowe książki w bibliotece szkolnej, przykro mi było odpowiadać, że szanse na powiększenie księgozbioru są niewielkie. Jednak 13 grudnia, w piątek, mimo powszechnego przekonania, że to dzień pechowy, nasz księgozbiór rozrósł się o kilkadziesiąt nowych tytułów. Otrzymaliśmy wspaniały dar od państwa Anetty i Piotra Lubas. To zarówno lektury jak i bestsellery dla dzieci i młodzieży, wszystkie idealne, pięknie wydane. Dziękuję serdecznie w imieniu wszystkich młodych czytelników, a mimo obiegowych opinii jest ich w naszej szkole wielu.

            Sprawiliśacie nam Państwo wspaniałą przedświąteczną niespodziankę.

            Katarzyna Samulewska

            zdjęcia

          • Mikołajkowe prezenty w schronisku

          • 11 grudnia 2019 roku uczniowie klasy 2a oraz 5b odwiedzili Schronisko dla bezdomnych psów i kotów w Kiczarowie k/ Stargardu. W mikołajkowych czapeczkach i uśmiechem na ustach, podarowali zwierzętom karmę oraz ciepłe koce, pościel i ręczniki do kojców. Wizyta w schronisku była zwieńczeniem dwóch akcji organizowanych w naszej szkole: akcji „Pełna miska dla schroniska” – pomysłu p. Jolanty Augustyniak oraz akcji Szkolnego Klubu Wolontariusza – „Stara pościel i koce, by ogrzać zimne psie noce” – pomysłu p. Anny Mroczek. W wyniku akcji zebrano 28 puszek z karmą mokrą oraz ok. 250 kg suchej karmy dla psów i kotów, a także 35 dużych worków pościeli, koców i ręczników. Wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz pracownikom szkoły, którym nie jest obojętny los bezdomnych zwierząt i postanowili wesprzeć nasze akcje SERDECZNIE DZIĘKUJEMY! Bo to właśnie dzięki Wam zwierzęta, które odwiedziliśmy będą miały ciepłe posłania w budach i kojcach oraz pełne miski jedzenia w najbliższym czasie. Na pewno wrócimy tam jeszcze, bo POMAGANIE  jest rzeczą WIELKĄ!

            Anna Mroczek

            zdjęcia

          • Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka

          • 10 grudnia jest obchodzony jako rocznica uchwalenia w 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W naszej szkole również postanowiliśmy uczcić to święto organizując happening. Podczas przerw na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka poświęcona prawom człowieka, można też było napisać wybrane prawa na kolorowych łapkach i nosić je przypięte do odzieży. Oprócz tego czytaliśmy głośno prawa człowieka, aby każdy mógł zastanowić się nad ich treścią, potrzebą zapisywania w dokumentach i dbania aby były przestrzegane.

            Dzisiejsze święto zbiegło się z  inną ważną uroczystością, a mianowicie z wręczeniem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 Oldze Tokarczuk. To nie tylko wspaniała pisarka, ale też obrończyni praw człowieka. To co zapisano w czytanych przez nas prawach, można poznać dzięki lekturze jej utworów.

             

            Katarzyna Samulewska

            zdjęcia

          • Mikołajkowe czytanie bajek w Przedszkolu w Wierzchowie - akcja Szkolnego Klubu Wolontariusza

          • Już od początku roku szkolnego, wzorem poprzednich lat, wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza czytają bajki przedszkolakom.

            Tym razem, do Przedszkola w Wierzchowie zawitał dyżurny Mikołaj z SKW, by wspólnie
            z trzema pomocnikami bawić się z dziećmi i czytać mikołajkowe bajki.

             Mikołaj (w tej roli: Kacper Ziemiański, klasa 8b) dostarczył dzieciom, oprócz wesołych chwil zabawy, słodki poczęstunek i niewielki upominek. Aby go otrzymać dzieci mówiły wierszyki
            i śpiewały piosenki.

            W tym roku nasz Mikołaj ze słodkimi prezentami udał się także do uczniów klas
            1-3. Wszyscy świetnie się bawili, a uśmiechy na twarzach młodszych kolegów i koleżanek okazały się bezcennym przeżyciem.

            Akcję „Mikołajkowego czytania bajek” Szkolnego Klubu Wolontariusza, jak zawsze, wspierała Pani Dyrektor – Joanna Skraba – Śliwka, za co serdecznie dziękujemy.

             

            Opiekunki SKW:   Anna Mroczek, Magdalena Łuc

            zdjęcia

          • Mikołajki 2019

          • Szkolne mikołajki.

            „Życzymy sobie i Wam, by nas było stać na święty spokój,

            Szczęścia ile się da, miłości w bród,

            Mądrych ludzi wokół”

             

                        Mikołajki upłynęły w naszej szkole pod znakiem sprawiania radości innym, obdarowywania koleżanek i kolegów z klasy oraz naszych nauczycieli i pracowników szkoły. Doświadczyliśmy radości dawania, a niektórzy z obdarowujących zostali obdarowani. Zwycięzcami szkolnego konkursu mikołajkowego zostali: Antoni Darłak, Karol Kmiecik, Zofia Hrycaj, Agnieszka Dekar i Emilia Wójcik. Wymienieni uczniowie pojadą w przyszłym tygodniu do kina i na pizzę. Nagrodę ufundował Samorząd Uczniowski.

            Dziękujemy za wspaniałą zabawę i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

            Katarzyna Samulewska

             

            zdjęcia

          • Andrzejki 2019

          • 27 listopada uczniowie naszej szkoły  bawili się na dyskotece przygotowanej przez Samorząd Uczniowski. Żeby tradycji stało się zadość pan Adam Samulewski zorganizował stoisko lania wosku, a Klaudia i Oliwia z klasy VIIIa przepowiadały przyszłość dotyczącą między innymi miejsca zamieszkania. Dużą popularnością cieszyły się konkursy i  zabawy oraz sklepik z łakociami i napojami.

            Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji, która w pełni oddaje atmosferę tego wieczoru.

            Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy spędzić miło czas.

            Następne tańce i zabawy już w karnawale!

            Katarzyna Samulewska

            zdjęcia

          • „Alfik matematyczny”

          • W dniu 27 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się XXV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego - „Alfik matematyczny”.

            „Alfik” to popularny wśród uczniów konkurs, motywujący ich do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Pozwala on diagnozować, odkrywać i wzmacniać uzdolnienia uczniów i ich talenty matematyczne.

            W tym roku w „Alfiku” wzięło udział 38 uczniów z klas 2-8 naszej szkoły. Uczniowie zmagali się z testem jednokrotnego wyboru o trzech stopniach trudności. Zadania, które rozwiązywali oprócz wiedzy matematycznej, wymagały od nich sprytu, wyobraźni i logicznego kojarzenia faktów.

            Już teraz, wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy i odwagi, życząc jednocześnie osiągnięcia  jak najwyższych wyników.


            Koordynator konkursu:     Anna Mroczek​​​​​​​

          • Patrz oczyma, fotografuj sercem

          • W sobotę 23 listopada po raz drugi spotkali się pasjonaci fotografii z naszej szkoły pod fotograficznym okiem mistrza p. Wiesława Burkiewicza i opieką
            p. Dyrektor Joanny Skraby - Śliwki oraz p. Ewy Pałeczki. Tym razem ruszyliśmy w teren "uzbrojeni" w różnorakie aparaty i obiektywy. Szybko przekonaliśmy się, że miejsc godnych fotografowania jest wokół nas tak wiele, że nawet nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Zwykła trawa, mech, grzyb, pień lub kawałek kory w odpowiednim kadrze staje się okazem.  Nawet rdza na latarni potrafi namalować obraz, który w obiektywie zostaje wydobyty i zachwyca. Zmarznięci, ale zadowoleni przynieśliśmy do szkoły setki zdjęć.
            Na kolejnym spotkaniu będziemy analizować efekty naszej pracy.

            zdjęcia

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia

          • 21 listopada 2019r. obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Rzucania Palenia. Celem imprezy było przybliżenie uczniom zagadnień z zakresu profilaktyki zdrowotnej, dotyczącej nikotynizmu, jego negatywnego znaczenia dla organizmu oraz wzmacnianie postawy antynikotynowej. Światowy Dzień Rzucania Palenia zorganizowany był w oparciu o realizowaną w szkole innowację pedagogiczną, pn. „Zdrowie i natura” autorstwa Agnieszki Wyborskiej. W ramach obchodów przeprowadzono turniej wiedzy dla klas 6-8, pn. „Zdrowo  i antypapierosowo” oraz konkurs plastyczny, pn. „Stop nałogom”. Uczennice klasy                  7 przedstawiły też prezentację multimedialną z zakresu nikotynizmu, a na korytarzu szkolnym można było obejrzeć gazetkę i przeczytać hasła antynikotynowe. Na koniec imprezy uczniowie otrzymali ulotki informacyjne dotyczące szkodliwego wpływu palenia papierosów na organizm ludzki. Organizator imprezy – Agnieszka Wyborska składa podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia, w szczególności dla sponsora – Gminy Wierzchowo, która ufundowała nagrody dla uczniów. Gratulujemy uczestnikom turnieju, którzy reprezentowali swoje klasy:

            I miejsce - Adam Kryczkowski z kl.8a, Kamil Kiwała z kl.8b

            II miejsce - Jan Michalski i Igor Ciołkowski z kl.7

            III miejsce - Bartosz Misiun z kl. 6a, Aleksander Kaczor z kl.6b

            Winszujemy też nagrodzonym w konkursie plastycznym :

            I miejsce – Martyna Kowalska z kl.8b

            II miejsce – Oliwia Wojtko z kl.7

            III miejsce – Klaudia Liszko z kl. 6b

            Wyróżnienie – Hubert Wyborski z kl. 8b

            zdjęcia

            Agnieszka Wyborsk

          • XI Drawski Przegląd Artystycznych Form Profilaktycznych

          • 14 listopada 2019 roku w Centrum Kultury w Drawsku Pomorskim odbyło się podsumowanie XI Przeglądu Artystycznych Form Profilaktycznych dla młodzieży powiatu drawskiego. 

            Konkurs pod patronatem Urzędu Miasta w Drawsku Pom., Referatu Spraw Społecznych, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych    i Szkoły Podstawowej Nr 2 im. A. Mickiewicza w Drawsku Pomorskim ma na celu popularyzację twórczej aktywizacji i edukacji dzieci i młodzieży w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom.

                          W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W ramach konkursu w trzech kategoriach: na realizację sztuki (scenki) teatralnej, piosenki i plakatu, komisja nagrodziła kilkunastu uczestników, którzy otrzymali nagrody rzeczowe, ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim. Naszą szkołę reprezentowała Emilia Rapiej, która zdobyła wyróżnienie za pracę konkursową w kategorii plakat. Opiekunem uczennicy była p. Agnieszka Wyborska.

                Agnieszka Wyborska