Szkolny Klub Wolontariatu
Dni wolne od zajęć
X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
REGULAMIN KORZYSTANIA ZE STOŁÓWKI SZKOLNEJ W CZASIE EPIDEMII COVID-19
- Uczniowie i pracownicy korzystający z posiłków przed wejściem do stołówki szkolnej dezynfekują ręce płynem
do dezynfekcji, który znajduje się przy drzwiach wejściowych. - Na terenie stołówki uczniowie i pracownicy poruszają się
w sposób zorganizowany w maseczkach ochronnych. Maseczki mogą być zdjęte w momencie kiedy zajmie się miejsce przy stole. - Uczniowie i pracownicy spożywają posiłki w wyznaczonych miejscach. Miejsca zorganizowane są tak, aby uczniowie
z jednej klasy siedzieli ze sobą. - W stołówce nie ma samoobsługi. Wydawanie posiłków
i sztućców odbywa się bezpośrednio przez obsługę stołówki. - Po zakończonym posiłku, uczniowie i pracownicy zostawiają naczynia na stole przy którym go spożywali. Opuszczają stołówkę w maseczkach ochronnych.
- Po każdej grupie czyszczone i dezynfekowane są blaty stołów, poręczy krzeseł oraz wietrzy się stołówkę.
- Uczniowie i pracownicy korzystający z posiłków przed wejściem do stołówki szkolnej dezynfekują ręce płynem
REGULAMIN FUNKCJONOWANIA SZKOŁY W CZASIE EPIDEMII
Organizacja pracy Szkoły Podstawowej im. 2 WDP gen. J.H. Dąbrowskiego
w Wierzchowie od 1 września 2020r. na podstawie wytycznych MEN, MZ, i GIS w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid -19.- Do szkoły uczęszcza uczeń bez objawów chorobowych, sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych, sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Po wejściu do budynku szkoły należy obowiązkowo zdezynfekować ręce.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci do szkoły doprowadzają dziecko do wejścia do szkoły zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi;
- dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5m;
- dystans od pracowników szkoły min. 1,5m;
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa, związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym nauczycieli (m.in. stosować środki ochronne: maseczka (przyłbica), dezynfekcja rąk.
- Ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
- Rodzic, który ma pilną potrzebę bezpośredniego kontaktu z pracownikiem szkoły, nauczycielem, wychowawcą, pedagogiem lub dyrektorem proszony jest o wcześniejszy kontakt telefoniczny celem ustalenia spotkania.
- W celu zapewnienia szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia, opiekunowie zobowiązani są do uaktualnienia danych dotyczących kontaktu ze szkołą (numery telefonów), które należy podać wychowawcy.
- Szkoła posiada termometr bezdotykowy, służący do pomiaru temperatury u osób wykazujących objawy podwyższonej temperatury.
- W przypadku zaobserwowania przez pracownika szkoły ucznia z objawami mogącymi wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym gorączkę, kaszel, odizolowuje się ucznia w odrębnym pomieszczeniu, zapewniając min. odległość 1,5 m od innych osób i niezwłocznie powiadamia się rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (własnym środkiem transportu).
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, dezynfekcja rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Przybory i sprzęty w sali są myte lub dezynfekowane, podobnie przybory do ćwiczeń wykorzystywane podczas zajęć.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie wymieniają się przyborami szkolnymi miedzy sobą.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga są myte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.
- Sale lekcyjne i części wspólne (korytarze) są wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerw, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Nauczyciele w klasach I- III organizują przerwy dla swoich uczniów w odstępach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły (m. in. w czasie przerw, zajęć wychowania fizycznego).
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, ogranicza się ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Uczeń nie zabiera ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów, zabawek. Ograniczenie nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczniowie ci nie udostępniają swoich zabawek innym, a opiekunowie dbają o regularne czyszczenie rzeczy, zabawek.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej. Są wietrzone nie rzadziej niż co godzinę, w trakcie przebywania dzieci. W szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- Personel kuchenny, pracownicy administracji i obsługi ograniczają kontakty z uczniami i nauczycielami.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni.
- Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów wchodzące do szkoły dezynfekują dłonie lub zakładają rękawice ochronne, mają zakryte usta i nos oraz nie przekraczają obowiązujących stref przebywania.
- Uczniowie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety myją ręce wodą z mydłem.
Gastronomia.
- Pracownicy stołówki zachowują odległość na stanowisku pracy wynoszącą min. 1,5m.
- Wydawanie posiłków jest zmianowe, po których blaty stołów i poręcze krzeseł są czyszczone.
- Uczniowie spożywają posiłki w wyznaczonych miejscach zorganizowanych tak, aby uczniowie z jednej klasy siedzieli ze sobą.
- Wielorazowe naczynia i sztućce myte są zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze min. 60 stopni C lub są wyparzane.
- W stołówce nie ma samoobsługi, wydawanie posiłków i sztućców odbywa się bezpośrednio przez obsługę.
- Szczegółowe zalecenia określone zostaną w Regulaminie korzystania ze stołówki szkolnej.
Biblioteka szkolna.
- Książki oddawane przez uczniów do biblioteki są składowane w wydzielonym miejscu, odseparowane od reszty książek i poddawane dwudniowej kwarantannie. W tym czasie nie mogą zostać wypożyczone kolejnym uczniom.
- Organizacja sposobu korzystania z biblioteki uwzględnia wymagany dystans przestrzenny, czyli minimum 1,5 m. odległości między użytkownikami. W celu zachowania wymaganego dystansu społecznego ogranicza się liczbę użytkowników korzystających jednocześnie z biblioteki.
- Uczniowie nie mają bezpośredniego dostępu do księgozbioru. Wszystkie książki udostępnia bibliotekarz.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych, poleca się udanie pracownika do domu (własnym środkiem transportu) i kontakt telefoniczny bądź osobisty z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać dalsze wskazówki.
- Obszar, w którym się poruszał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie poddawany jest gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły stosuje się zalecenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Załączniki:
- Zasady bezpiecznego zachowania w czasie przebywania w szkole, klasie, na przerwie.
- Procedura postępowania podczas przychodzenia/wychodzenia uczniów do i ze szkoły.
- Procedura postępowania podczas wejścia do szkoły osoby z zewnątrz.
- Procedura postępowania z uczniem, u którego występują objawy, które mogą sugerować zakażenie Covid 19.
- Procedura postępowania z pracownikiem, u którego występują objawy, które mogą sugerować zakażenie Covid 19.
- Zasady przygotowania szkoły do pracy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Wzór karty kontaktu z rodzicami.
- Wzór karty informacyjnej dotyczącej możliwości kształcenia na odległość.
- Wzór karty monitorowania prac porządkowych.
zalacznik_1_Zasady_bezpiecznego_zachowania_w_czasie_przebywania_w_szkole__klasie__na_przerwie..pdf
zalacznik_2_Procedura_postepowania_podczas_przychodzeniawychodzenia_uczniow_do_i_ze_szkoly..pdf
zalacznik_3_Procedura_postepowania_podczas_wejscia_do_szkoly_osoby_z_zewnatrz.pdf
zalacznik_4_Procedura_postepowania_z_uczniem__u_ktorego_wystepuja_objawy__ktore_moga_sugerowac_z.pdf
zalacznik_5_Procedura_postepowania_z_pracownikiem__u_ktorego_wystepuja_objawy__ktore_moga_sugero.pdf
zalacznik_6_Zasady_przygotowania_szkoly_do_pracy_z_wykorzystaniem_metod_i_technik_ksztalcenia_na.pdf
zalacznik_7_Karta_kontaktu_z_rodzicami.pdf
zalacznik_8_Informacja_wychowawcy_dotyczaca_mozliwosci_ksztalcenia_na_odleglosc.pdf
zalacznik_9_Karta_monitorowania_prac_porzadkowych.docx
Rozkład jazdy obowiązujący od 02.09.2020r.
Wniosek o przyjęcie dziecka do świetlicy
Rodzice uczniów naszej szkoły mogą składać wniosek o przyjęcie dziecka do świetlicy. Wypełnioną kartę należy przesłać na adres email szkoły: spwierzchowo@wp.pl lub złożyć osobiście w szkole do dnia 15.09.2020 r. pamiętając o zachowaniu procedur bezpieczeństwa (maseczka/przyłbica, dezynfekcja rąk, dystans społeczny).
ZGLOSZENIE_DZIECKA_NA_SWIETLICE.doc
ZGLOSZENIE_DZIECKA_NA_SWIETLICE.pdf
UWAGA!
Decyzja o ubezpieczeniu dziecka jest dobrowolna i zależy tylko i wyłącznie od rodzica.
Szkoła nie pośredniczy w ubezpieczaniu uczniów.
Stawka żywieniowa wynosi 5 zł, zapisy na obiady tylko i wyłącznie telefonicznie – 943618217 do dnia 10.09.2020 r. Przypominamy o możliwości składania wniosków o dożywianie do GOPS-u. Ze względu na sytuację epidemiczną planujemy uruchomić dożywianie od 14.09.2020.
Rodzic, który ma pilną potrzebę bezpośredniego kontaktu z pracownikiem szkoły, nauczycielem, wychowawcą, pedagogiem lub dyrektorem proszony jest o wcześniejszy kontakt telefoniczny celem ustalenia spotkania.
Prosimy wyposażyć dzieci w maseczki bądź przyłbice, w przestrzeniach wspólnych i autobusach będzie obowiązywał nakaz ich noszenia. W klasach uczniowie będą uczyć się bez maseczek.
Prosimy porozmawiać z dziećmi na temat właściwego przestrzegania higieny, zachowania dystansu społecznego oraz bezwzględnego przestrzegania norm i zasad obowiązujących w szkole.
Do odwołania wchodzenie i wychodzenie uczniów do i ze szkoły odbywać się będzie według zamieszczonego poniżej schematu:
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
W dniu 1 września 2020 r. rozpoczniemy nowy rok szkolny. Lekcje będą miały formę zajęć stacjonarnych. Pragniemy przybliżyć Państwu zapisy znowelizowanych rozporządzeń regulujących pracę szkoły od dnia 1 września 2020 r. oraz zalecenia i wytyczne Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. O wszelkich zmianach dotyczących trybu nauczania będą Państwo na bieżąco informowani. Prosimy o wnikliwą analizę poniższych dokumentów i bezwzględne stosowanie się do zapisów w nich zawartych.
Życzenia
Absolwenci 2019-2020
Egzamin klas ósmych
- 23
„Krzyk” w czasie pandemii…
- 8
Moda na reinterpretację sztuki dotarła i do nas! „Nasze żywe dzieła sztuki” to efekt odreagowywania stresu i samotności naszych uczniów w związku z przymusową izolacją.
To zabawa stara jak świat - zwana z franc. Tableau vivant , czyli po prostu ŻYWY OBRAZ – rekonstrukcja dzieła malarstwa lub rzeźby, tworzona przy udziale ludzi, przedstawiających postawą, ubiorem, mimiką daną scenę.
Popularność żywych obrazów przypadała na wiek XIX i początek XX wieku. Odbywały się w domach prywatnych lub salach widowiskowych z udziałem amatorów lub aktorów zawodowych. Niekiedy w XIX w. żywe obrazy stanowiły zakończenie sztuk teatralnych, gdy aktorzy nieruchomieli na tle opadającej kurtyny. Fotografie żywych obrazów były też rozpowszechniane w formie pocztówek. Dziś do żywych obrazów nawiązują popularne żywe posągi, czyli występy zamaskowanych nieruchomych postaci na odwiedzanych przez turystów ulicach, zwane mimami.
W zabawie nie było rzeczy trudnych, ważna była kreatywność, poczucie humoru i dystans. Dziękujemy uczestnikom zabawy i zapraszamy do galerii.
Ewa Pałeczka
Uwaga!!!
Drodzy Ósmoklasiści,
już w przyszłym tygodniu przystąpicie do egzaminu ósmoklasisty. Dla większości z Was będzie to zapewne duże przeżycie. Dzisiaj ostatnie szkolne konsultacje, przygotowania do egzaminu. Najbliższe dni poświęćcie na wypoczynek, zajmijcie się tym, co sprawia wam przyjemność. Nie siedźcie do późnych godzin nocnych przy komputerze i telefonie. Wyśpijcie się porządnie, pozwólcie swojemu organizmowi na porządną regenerację. Wstańcie na tyle wcześnie, żeby przed wyjściem z domu zjeść porządne śniadanie. Pamiętajcie o zabraniu ze sobą wody. To ważne dni i będzie nam wszystkim miło, jeśli ubierzecie się w strój galowy W dni egzaminu – wtorek (16.06), środa (17.06.) i czwartek (18.06) przychodzicie/przyjeżdżacie do szkoły na godzinę 815. We wtorek i środę osoby dojeżdżające będą miały zapewniony transport autobusem szkolnym, w czwartek transport zapewniamy tylko dla uczniów z Będlina, pozostałych zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami przywożą rodzice. Zabieracie ze sobą dobrze piszący czarny długopis, a najlepiej dwa, linijkę oraz wodę do picia. Wszelkiego rodzaju urządzenia komunikacyjne – telefony, tablety, itp. zostawcie w domu. Egzamin przyszło wam pisać w wyjątkowym czasie, czasie pandemii koronawirusa. Dlatego też bezwzględnie musicie przestrzegać poniższych zasad:
-
Nie przychodź do szkoły, jeżeli Ty lub osoba, z którą mieszkasz jest na kwarantannie;
-
Zachowuj co najmniej 1,5 - metrowy odstęp od innych osób, kiedy jest to możliwe;
-
Zakrywaj usta i nos dopóki nie zajmiesz miejsca w sali egzaminacyjnej;
-
Zakrywaj usta i nos, kiedy rozmawiasz z kolegą/ koleżanką albo nauczycielem oraz kiedy wychodzisz z sali egzaminacyjnej;
-
Używaj tylko własnych przyborów;
-
Pamiętaj o dezynfekcji rąk;
-
Po wyjściu z egzaminu idź bezpośrednio do domu, nie grupuj się z innymi. Wrażeniami po egzaminie podzielcie się telefonicznie albo za pomocą komunikatora;
-
Dbaj o higienę!!! Myj ręce wodą z mydłem. Przestrzegaj zasad mycia i dezynfekcji rąk;
-
Zakrywaj usta zgięciem łokcia kiedy kichasz lub kaszlesz;
-
Jeżeli poczujesz się źle, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela;
-
Stosuj się bezwzględnie do poleceń członków zespołu nadzorującego, nauczycieli i pracowników szkoły.
Czas przeznaczony na egzamin postarajcie się wykorzystać maksymalnie, nie wychodźcie wcześniej z sali. Nie zostawiajcie żadnych pytań bez odpowiedzi. Kiedy wiedza i umiejętności zawiodą, zdajcie się na łut szczęścia. Pamiętajcie o dokładnym kodowaniu. Egzaminem ósmoklasisty kończycie pewien etap w swoim życiu. Przystąpienie do egzaminu jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. W obecnym czasie musicie dodatkowo w sposób szczególny zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Postarajcie się napisać najlepiej jak potraficie. Przestrzegajcie zasad bezpieczeństwa i higieny.
Życzymy Wam powodzenia i trzymamy kciuki, żeby wszystko poszło dobrze i żebyście osiągnęli jak najwyższe wyniki na wszystkich trzech częściach egzaminu.
Powodzenia!
Joanna Skraba – Śliwka – Dyrektor SP w Wierzchowie
-
Kreatywne „szósteczki”
- 40
Ostatnie tygodnie pokazały nam, że czas kwarantanny daje możliwość rozwoju pasji i zainteresowań. Uczniowie klas szóstych przeszli w tej kategorii samych siebie, w pozytywnym znaczeniu. W ramach zajęć plastycznych wykonali ozdobę do swojego pokoju. Dowolność techniki i prac pozwoliła pokazać swoje zdolności i kreatywne pomysły, czasem hobby, o którym nikt nie wiedział, dała możliwość rozwoju i poznania nowych technik plastycznych.
W konsekwencji w naszej galerii możemy oglądać niezwykle barwne i praktyczne prace – dekoracje. Różnorodność i pomysłowość Was zaskoczy…
Dziękuję moim uczniom za zaangażowanie i wkład pracy. Dziękuję rodzicom za pomoc, materiały, fotografowanie lub nagrywanie swoich dzieci podczas pracy. Dzięki temu mamy gotowe instrukcje i pomysły na przyozdobienie lub uporządkowanie swojej przestrzeni.
Ewa Pałeczka
Rekomendacje i wytyczne GIZ MZ i MEN
Rekomendacje GIS zajecia rewalidacyjne.pdf
Wytyczne GIS MZ i MEN dla szkol podstawowych edukacja wczesnoszkolna.pdf
Wytyczne GIS MZ i MEN dla szkol konsultacje z nauczycielami w szkole.pdf
PROCEDURA POSTEPOWANIA W PRZYPADKU ZAGROŻENIA CHOROBĄ ZAKAŹNĄ W SZKOLE PODSTAWOWEJ.doc
PROCEDURA_PRZECIWEPIDEMICZNA_DLA_SZKOLY_PODSTAWOWEJ_W_WIERZCHOWIE.doc
PROCEDURA_PRZECIWEPIDEMICZNA_DLA_SZKOLY_PODSTAWOWEJ_W_WIERZCHOWIE.pdf
WIOSENNE DRZEWA – STEMPELKOWA ZABAWA
- 15
„Jabłoneczka biała
kwieciem się odziała.
Obiecuje nam jabłuszka,
jak je będzie miała”.
Uczniowie klas pierwszych powitali wiosnę… stempelkowo.
Wykorzystując kreatywne techniki malowania i stempelkowania przy użyciu najróżniejszych przedmiotów, takich jak: widelec, słomka, folia bąbelkowa, gąbka, korek, własne paluszki i wiele, wiele innych… stworzyły wielobarwne majowe drzewa.
A ponieważ dziś piękne święto – DZIEŃ MAMY
chcemy naszym Mamusiom dać nie tylko kwiaty – wręczamy Wam całe kwietne drzewa… namalowane rączkami Waszych Skarbów.
Ewa Pałeczka
Konkursowe pomysły na kwarantannę zaskoczyły…
- 3
W kwietniu, z inicjatywy p. Ewy Pałeczki, p. Anny Mroczek oraz p. Marzeny Czepkowskiej – w ramach dodatkowych zajęć świetlicowych, ogłoszony został konkurs, pt. „Mój sposób na kwarantannę”.
Zgodnie z zasadami konkursu można było zgłaszać swoje pomysły w trzech podkategoriach: prace plastyczno – techniczne, zdjęcia i prace pisemne.
Uczniowie mogli pisać i nagrywać teksty wierszy lub piosenek, rysować lub fotografować to, co pozostanie im w pamięci z tego trudnego czasu.
Drodzy uczniowie – uczestnicy konkursu…
Wasze prace często nas zaskakiwały, uczyły cierpliwości i rzucały nowe światło na sposób spędzania czasu wolnego w czasie kwarantanny.
Udowodniliście, że oprócz zwykłego przesiadywania z telefonem w ręku i przeglądania stron internetowych na komputerze, czas odizolowania można spędzać w ciekawy i twórczy sposób.
Dostaliśmy wiele prac w każdej z kategorii, czasem prace zawierały się jednocześnie w dwóch lub trzech kategoriach.
Dziękujemy! Zapraszamy wszystkich do oglądania prac nadesłanych przez uczniów w galerii.
A oto długo wyczekiwane wyniki:
I miejsce – Oliwia Barć, kl.7
II miejsce – Anna Kruk, kl.7
III miejsce – Szymon Wyborski, kl.5a
Wyróżnienie: Kinga Melnarowicz kl. 5b, Luisa Melnarowicz kl. 6b, Kacper Zwarycz kl. 5b
Podziękowanie za udział: Hubert Wyborski, kl.8b.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
- p. Ewa Pałeczka
- p. Anna Mroczek
- p. Marzena Czepkowska
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Czerwiec 2022
- Kwiecień 2022
- Wszystkie